Вчера постигнахме важен успех и отворихме нов етап от нашите отношения, коментира пред журналисти президентът Румен Радев, който пристигна в Шанхай, в рамките на държавното си посещение в Китай.
На въпрос как приетата от двамата държавни глави вчера в Пекин декларация за установяване на стратегическо партньорство между България и Китай ще се отрази на двустранните отношения, президентът Радев отговори, че не само са установени тези отношения на ниво стратегическо партньорство, но и със самия президент Си Цзинпин са установили отношения на открит диалог и доверие.
Това е в резултат не само на съвместното ни участие в Петербургския икономически форум, но и особено на идеята ми за изграждането на глобален център за партньорство в България, по инициативата "17 плюс 1", посочи Радев, като добави, че това се цени високо от премиера, от председателя на парламента и от президента на Китай.
Румен Радев каза, че вчера и пленарните разговори, и вечерята в Пекин са продължили много над планираното и са били обсъдени важни въпроси от основните насоки за двустранното сътрудничество, от конкретните проекти, предложени от Радев на китайския му колега Си Цзинпин.
Историческо: България и Китай със стратегическо партньорство
Китайската икономическа и инвестиционна политика са поставени на пазарния принцип и почиват на интереса на бизнеса. Но тук е много важно каква посока ще зададе президентът Си Цзинпин, а той, още по времето на пленарните разговори, я зададе много ясно, каза Радев, цитиран от БТА. Като пример той посочи, че след като настойчиво е поставил проблема за отрицателния баланс в стокообмена и за това, че българската селскостопанска продукция среща редица трудности и на практика има изключително ограничен достъп до китайския пазар, особено за мляко и млечни произведения, където протоколите за фитосанитарен контрол са подписани преди повече от 2 години, но фирмите не се допускат на местния пазар в Китай, в рамките на минута този проблем е бил решен от Си Цзинпин.
Нашият бизнес може вече реално да внася мляко и млечни продукти и да разширява много обхвата на вноса в областта на селскостопанската продукция, каза Румен Радев.
По думите му на високо политическо ниво е била отворена широко врата, като оттук нататък много зависи от волята, компетенцията и енергията на правителството, както и от инициативата на българския бизнес и на общините. Просто оттук нататък трябва да се възползваме от тази голяма възможност, коментира Радев.
Интересът на Китай към трите проекта е голям, осъзнават напълно тяхното огромно значение да отворят възможностите за всички останали проекти, но виждате, че подготовката за едно такова мащабно посещение, с толкова много въпроси, беше изключително кратка. Реално получих личната покана от президента Си Цзинпин на форума в Санкт Петербург на 6 юни, каза Румен Радев, попитан за инициативите за откриване на пряка въздушна линия Пекин - София, на клон на водеща китайска банка в българската столица, както и на българо-китайски център за развойна дейност и иновации.
Сами виждате, че няма време за предварителна размяна на разчети и на мнения, но това, което постигнахме към момента, е много обещаващо. Оптимист съм, че ще има реализация, каза Радев.
По думите му за проекта за център за развойна дейност трябва да се работи с Министерството на образованието и науката, с агенции, с българския и китайския бизнес. За първите два очаквам в скоро време развитие, каза Радев.
Двамата държавни ръководители са се договорили да поддържат диалога си, така че да има периодичен преглед на постигнатото.
Държавите в ЕС, които имат стратегическо партньорство с Китай, са Германия, Франция, Италия, Великобритания, Португалия, Австрия, Полша, Чехия и Унгария, посочи президентът Радев в отговор на въпрос доколко приетата вчера съвместна декларация за стратегическо партньорство е хармонизирана с политиката на ЕС, защото не всички европейски държави гледат по еднакъв начин на китайската търговско-икономическа политика към Европа.
Това са страни, към които текат многомилиардни китайски инвестиции. Особено първите шест от тях формират европейската политика, така че ще бъде най-малкото некоректно тези държави да приемат тези инвестиции и в същото време да казват "не постъпвате добре", коментира държавният глава и добави, че е тук, за да отстоява българския интерес и, в същото време, европейската политика. Още от 2003 г. има споразумение между ЕС и Китай за всеобхватно стратегическо партньорство, така че аз следвам по най-добрия начин политиката на ЕС, коментира президентът.
Румен Радев посочи, че правителството ще бъде запознато с резултатите от визитата и че той очаква координация и обединяване на усилията.
Шанхай е най-големият икономически, търговски, финансов и културен център на Китай, на практика е една голяма врата за китайския експорт, за комуникацията на Китай със света, каза президентът Радев, който днес ще разговаря с кмета на града Ин Йон. Голяма част от нашия обмен с Китай до момента минава също през Шанхай. Очаквам да набележим нови перспективи, посочи Румен Радев, като отбеляза, че мегаполисът като икономически център е водещ и в информационните технологии, а това, по думите му, е сфера, в която успешно можем да си сътрудничим.

Dow Jones вече е на позитивна територия за 2026 г.
България повдигна въпроса за дерогацията за "Лукойл Нефтохим" пред САЩ
Каква е ролята на „Артемида II“ в космическата надпревара с много играчи
Тримесечните продажби на Mercedes спадат заради проблемите в Китай
Samsung инвестира 4 млрд. долара в завод за чипове във Виетнам
Володимир Зеленски: Докато имаме пари и оръжия, ще отговаряме на руските удари
Задължителните храни за трапезата на Великден
Козунак без месене с локум и ядки за Великден
Жените зодии, които могат да усещат енергията на партньора си
"Левски" пак се откъсна с 9 точки пред "Лудогорец" след успех над 10 от "Арда"
Удар по Тотнъм, важна фигура пропуска остатъка от сезона
Осма поредна победа на Вила в Европа
Хулио Веласкес каза как ще направи Левски шампион
Защитник заряза бившата на Балотели + СНИМКИ
От Арда скочиха: Червеният картон помогна на Левски
Вили Вуцов изригна: 100 години след маймуните сме
Поверия за Разпети петък
Дневен хороскоп за 10 април, петък
Италиански козунак със стафиди
Великденска салата с пъдпъдъчи яйца
Обичаите на Велики петък
„Стоичков – Имало едно време в България“ е официалното заглавие на филма за Христо Стоичков
Илиан Илиев: Футболистите показаха желание да променим нещо
Тръмп: Оптимист съм за мирно споразумение с Иран
Светкавица удари самолет край Варна
Етно-джаз концертът „Посока" на Калина Андреева гостува във Варна
Как да запазите младежкия вид на кожата около очите
Черно море спря серията на Лудогорец и се доближи на точка от петото място
Има опасност за астронавтите от „Артемида II“ при навлизане в земната атмосфера
Китай тества технология за отклоняване на опасни астероиди
Откриха гигантски „океан“ до черна дупка, трилиони пъти по-голям от земните
Китайски учени пробиха най-дълбокия лед в Антарктида: Откриха древно езеро
Удари по Луната: Екипажът на „Орион“ видя нещо уникално
Мисия „Артемида II“: 7 любопитни факта за екипажа, полета и пътуването около Луната